Μονάδες πνευμονολογίας και αναπνευστικής φυσιολογίας – διαταραχών της αναπνοής στον ύπνο – εργοσπιρομετρίας και θερμιδομετρίας

Μονάδα Πνευμονολογίας και Αναπνευστικής Φυσιολογίας

Μονάδα Διαταραχών της Αναπνοής στον Ύπνο

Μονάδα Εργοσπιρομετρίας και Θερμιδομετρίας

Επιστημονική Υπεύθυνη: Γ. Τρακαδά (Καθηγήτρια)

Κλινικό και Εργαστηριακό Έργο

Λειτουργούν τα εξής Τακτικά Εξωτερικά Ιατρεία (ΤΕΙ): 1) Πνευμονολογικό Ιατρείο 2) Ιατρείο Διαταραχών αναπνοής στον ύπνο και 3) Ιατρείο Διαταραχών αναπνοής σε συστηματικά νοσήματα, τα οποία είναι πιστοποιημένα ως προς τις διαγνωστικές υπηρεσίες, το σχεδιασμό, εκτέλεση και συμμετοχή σε Κλινικές Μελέτες και την ανάπτυξη επιστημονικού και ερευνητικού έργου (ISO 9001: 2015, Αριθμός Μητρώου Πιστοποιητικού 041 12 0140-001). Στην παρούσα φάση λειτουργεί εκτάκτως, λόγω της πανδημίας, Ιατρείο για τις post / long COVID εκδηλώσεις από το αναπνευστικό σύστημα. Τέλος, συμμετέχω στη λειτουργία του Τακτικού Ιατρείου Πνευμονικής Υπέρτασης.

Επιπρόσθετα λειτουργούν και τα εξής εργαστήρια:

1. Εργαστήριο Λειτουργικού Ελέγχου Αναπνοής (σπιρομέτρηση, καμπύλη ροής – όγκου, διαχυτική ικανότητα πνευμόνων, σωματική πληθυσμογραφία, μυϊκή ισχύς, στατικοί και δυναμικοί όγκοι, εκπνεόμενο κυψελιδικό NO)
  2. Εργαστήριο Μελέτης Ύπνου (πολυσωματοκαταγραφική μελέτη, περιορισμένη καταγραφή καρδιο-αναπνευστικών παραμέτρων)
  3. Βρογχολογικό Εργαστήριο (βρογχοσκοπήσεις για λήψη βρογχικού εκπλύματος, βρογχοκυψελιδικού εκπλύματος (B.A.L.), ξεσμάτων βρογχικού βλεννογόνου δια σκληρής βούρτσας (brushing), ξεσμάτων βρογχικού βλεννογόνου δια άσηπτης βούρτσας (άσηπτο brushing), ενδοβρογχικών και διαβρογχικών βιοψιών) και
  4. Εργοσπιρομετρικό Εργαστήριο (καρδιοαναπνευστική δοκιμασία κόπωσης, εξάλεπτη δοκιμασία βάδισης (6ΜWT), θερμιδομετρία).

Σε μηνιαία βάση εξετάζονται περίπου 150 ασθενείς για την εκτίμηση πνευμονολογικών νοσημάτων με ταυτόχρονη διενέργεια λειτουργικών δοκιμασιών πνεύμονα, μελετών ύπνου και καρδιοαναπνευστικών κοπώσεων, καθώς και επεμβατικών εξετάσεων (βρογχοσκοπήσεων).

Εκπαιδευτικό Έργο

Στο πλαίσιο μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών, διδακτορικών και μεταδιδακτορικών διατριβών εκπαιδεύονται και εκτελούν ερευνητικό έργο 4-5 μεταπτυχιακοί φοιτητές ετησίως.

Ερευνητικό Έργο

Μετά από γραπτή συναίνεση οι εξεταζόμενοι που πληρούν τα κριτήρια, συμμετέχουν σε μεταφραστικές και κλινικές μελέτες της Θεραπευτικής Κλινικής. Διενεργούνται προγράμματα κλινικής έρευνας που εστιάζουν κυρίως στη μελέτη των διαταραχών της αναπνοής του ύπνου και στη φυσιολογία της αναπνοής και της άσκησης. Από την ερευνητική δραστηριότητα έχουν προκύψει >100 διεθνείς δημοσιεύσεις.

Συμμετέχουμε στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα 965417 / H2020 (Φορέας Χρηματοδότησης: European Union), με τίτλο “Revolution of sleep diagnostics and personalized health care based on digital diagnostics and therapeutics with health data integration (SLEEP REVOLUTION)”. Πρόκειται για ένα εξαιρετικά φιλόδοξο, ερευνητικό πρόγραμμα που αφορά συνεργασία 37 φορέων της Ευρώπης – Πανεπιστημίων, Ιατρικών Επιστημονικών Εταιρειών και Εταιρειών Ιατρικής Τεχνολογίας – προκειμένου να αναπτυχθεί ένα ομογενοποιημένο, αλλά ταυτόχρονα και εξατομικευμένο, σύστημα διαγνωστικής και θεραπευτικής προσπέλασης ασθενών με Σύνδρομο Άπνοιας στον Ύπνο. Η ολοκλήρωσή του αναμένεται να αλλάξει τον τρόπο άσκησης της Ιατρικής του Ύπνου στην Ευρώπη.

Συμμετέχουμε επίσης στην ESADA (Sleep Apnea Network / European Sleep Apnea Database – ESADA), που αποτελεί ένα ερευνητικό δίκτυο 40 Εργαστηρίων Ύπνου της Ευρώπης, με μια βάση δεδομένων περίπου 35899 ασθενών με άπνοια στον ύπνο, καθώς και στο Δίκτυο Μητρώου Ασθενών με Χρόνια Αναπνευστικά Προβλήματα και Χρήση Αναπνευστικών Συσκευών στο Σπίτι στην Ελλάδα, που αποτελεί ένα ερευνητικό δίκτυο 13 Εργαστηρίων Ύπνου, Πνευμονολογικών Κλιμικών και Μονάδων Εντατικής Θεραπείας σε συνεργασία με ΙΝΕΒ|ΕΚΕΤΑ, με μια βάση δεδομένων περίπου 4000 ασθενών με Μη Επεμβατικό Μηχανικό Αερισμό κατ΄ οίκον.
Εξοπλισμός – Εξετάσεις που διενεργούνται:

1. Λειτουργικός έλεγχος αναπνοής (σπιρομέτρηση, καμπύλη ροής – όγκου, πληθυσμογραφία, στατικοί όγκοι πνευμόνων, αντιστάσεις, μέτρηση διαχυτικής ικανότητας)
  2. Έλεγχος λειτουργίας αναπνευστικών μυών
  3. Μέτρηση εκπνεόμενου NO
  4. Καρδιοαναπνευστική δοκιμασία κόπωσης (Εργοσπιρομετρία)
  5. Θερμιδομετρία
  6. Βρογχοσκόπηση
  7. Μελέτη Ύπνου (πλήρης, πολυγραφία, οξυμετρία, τιτλοποίηση με Μη Επεμβατικό Μηχανικό Αερισμό).